Eğitim

Milli Eğitim Bakanlığı, Mahmut Tuncer ve yayınevinden açıklama

Mahmut Tuncer’in meşhur şözü bir yayınevinin öğrenciler için hazırladığı mantık kitabında yer alınca büyük tepki topladı. Milli Eğitim Bakanlığı, yayınevi ve Mahmut Tuncer’den açıklama geldi.

Mahmut Tuncer’in meşhur “Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür, halay ise her yere” sözü bir yayınevinin hazırladığı mantık kitabında yer aldı. 

İstanbul Üniversitesi akademisyenlerinden hukukçu Prof. Dr. Bahadır Erdem’in “Çocukların eğitim kitabında böyle saçma sapan şey olmaz gerçek değildir zaytungtur dedim ama maalesef gercekmiş” ifadeleriyle paylaştığı tweet, kısa sürede çok sayıda Twitter kullanıcısı tarafından paylaşıldı. Kitabın büyük tepki toplaması üzerine Milli Eğitim Bakanlığı, yayınevi ve Mahmut Tuncer’den açıklama geldi. 

‘Okullarda öğrencilere sunulan bir kitap değil’

Milli Eğitim Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sosyal medyada bir sanatçının görseli ve sözleriyle paylaşılan kitapla ilgili açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, “Sosyal medyadaki paylaşımda yer verilen söz konusu kitap, okullarımızda öğrencilerimize sunulan ders kitabı ve eğitim materyali değildir.” ifadelerine yer verildi.

‘Bu kadar büyütmenin anlamı yok’

Mahmut Tuncer, “Halayın, barış için, dostuk için, kardeşlik için, arkadaşlık, küsler için olan olayından dolayı bunu söyledim. Bir kişi söylediğine göre fazla önemsememek lazım. Halay dünyanın her yerinde oynanıyor.” 

meb mantık kitabı açıklaması
Mahmut Tuncer’in sözünün yer aldığı mantık kitabı.

Eleştirenleride saçma sapan denmesiyle ilgili şarkıcı, “Bu bir zeka işidir. Bu tür esprileri zeki insanlar üretir. Karşıdakilerin kimi güler, kimisi çözmeye çalışır. Bizimkinin içinde mantık geçiyor diye kitaba koymuş olabilir. Ama bunu bu kadar büyütmenin bir anlamı yok. Öğrenciler mutsuz ise oylama yapsınlar bunu kaldırsınlar.”

Yayınevinden açıklama

Günay Yayınları, kitabın Milli Eğitim Bakanlığı’na ait olmadığını belirttiği açıklamada, “Esprili olduğu için böyle bir görsel kullandık. Baskısı kaldırıldı. Yeni baskıda kullanmadık” dedi.