Ekonomi

Araba sahiplerine kötü haber! Bir zam daha geldi

Araba sahiplerine kötü haber geldi. EPGİS, Twitter hesabından yaptığı açıklamada LPG otogaz fiyatlarına 27 kuruş zam geldiğini duyurdu.

Araba sahiplerine EPGİS’ten kötü haber geldi. LPG otogaz fiyatlarına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), LPG otogaz fiyatlarına 27 kuruş zam yapıldığını açıkladı.

Araba sahiplerine kötü haber

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), Twitter hesabından yaptığı açıklamasında LPG’ye zam geldiğini duyurdu. EPGİS yaptığı açıklamasında “Akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı 02/10/2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere LPG Otogaz da 27 Krş/Lt pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.” ifadelerine yer verdi.

Fiyat artışının ardından İstanbul’da ortalama 3,44 liradan 3,71 liraya, Ankara’da 3,55 liradan 3,82 liraya, İzmir’de ise 3,47 liradan 3,74 liraya yükselecek. Dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanıyor?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

Akaryakıt fiyatlarında uygulanan Eşel Mobil sistemiyle, petrol fiyatları, döviz kuru ve uluslararası ürün fiyatlarındaki artış sonucunda yurt içi pompa fiyatlarında yükselişler meydana geldi. Bu yükselişler, ÖTV ayarlamasıyla tüketiciye ve zam olarak yansıtılmadan dengelenmeye çalışılıyor.

Geçtiğimiz günlerde araba sahiplerine bir kötü haber de benzine yapılan zamla gelmişti.