Gündem

Kılıçdaroğlu: 17 yılda 8.5 milyon işsiz yaratıldı

Kılıçdaroğlu CHP grup toplantısında ekonomik krizin geldiği noktayı anlattı. 17 yılda bir milyonu üniversiteli 8.5 milyon işsiz yaratıldığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin Meclis grubunda konuştu. Kılıçdaroğlu’nun gündeminde ekonomik kriz, artan işsizlik ve İstanbul seçimleri vardı. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

BİR MİLYON ÜNİVERSİTELİ İŞSİZ

İşsizlik gelecekten beklentilerin bitmesidir, işsizlik açlık, yoksulluktur. Türkiye’de 8,5 insan işsiz. Bunun 1 milyonu üniversite mezunu. Düşünün biz iktidarda değiliz ama nereye gitsem ceplerim doluyor. Ne olursunuz oğluma, kızıma iş bulun diye. Ben merak ediyorum iktidar sahiplerine de bu pusulalar, bu mesajlar gidiyor. Bir hesap soracağız 23 Haziran’da. Sandıkta gözünü kırpmadan ve hiçbir endişeye kapılmadan Ekrem İmamoğlu’na oyunu vereceksin.

İNTİHAR EDENLERİN AİLELERİNE SESLENİYORUM

17 yılın sonunda nasıl olur da 8,5 insan işsiz kalır? Bunu herhalde sormamız lazım. Benim sormam değil, çoluk çocuğu işsiz olanların sorması lazım. İşsizliğin nasıl bir felaket olduğunu bilenlerin sorması lazım. Herkes çalışsın, emek harcasın. ‘Üretmek istiyorum iş yok.’ Bakınız Adana’da 35 yaşında genç bir çocuk intihar diyor. Annenin söylediği ‘oğlum bu kadar borç için intihar etmeye değer mi’ dedi. O annenin kederini acısını lale devri yaşayanlar, Saray’da oturanlar biliyorlar mı? Kastamonu’da atama bekleyen matematik öğretmeni, sınıf birincisi. Yıllardır bekliyor. Olmayınca intihar ediyor. Atama bekleyen öğretmenlerden kaçıncı intihar bu. Kastamonu’da Hüseyin Taşçı, mevsimlik işçi, bunalıma giriyor, ,intihar ediyor. 3 çocuk babası. 3-4 ay çalışıyor. Peki diğer aylarda nasıl çocuklarına bakacak? Devletin bunları düşünmesi lazım. Bu hepimizin duyarlı olması gereken bir tablodur. Hangi gerekçelerle hayatlarına son eriyorlar oturup düşünmemiz gerekiyor. İntihar edenlerin ailelerine sesleniyorum, evlatlarınızı intiharın eşiğine getiren 17 yıllık politikayı sorgulamanız gerekiyor.

SAADET ADAYI NECDET GÖKÇINAR’IN İKİ ÇOCUĞUNU İŞTEN ATTILAR

Ak Parti’ye oy evren vatandaşların vicdanına sesleniyorum; bir kişi siyaset yapıyor ama Ak Parti’de değil, Saadet Partisi’nde yapıyor. Sen misin o partide siyaset yapan, iki çocuğunun da işine son veriyor. Senin vicdanın bunu kaldırıyorsa git Binali Yıldırım’a oy ver kardeşim! Kişinin çoluk çocuğuyla uğraşılır mı? Haram yediyse, yolsuzluk yaptıysa uğraş. Ama yahu çalışıyor, alın teriyle çalışıyor. Ama babam neden Ak Partili değil, o zaman işine son verelim. Bunu hiçbir insani vicdan değerlerine sahip olan kişi kaldıramaz. Rakibini saygıyla anar ona değer verirsiniz. Siz hayatını ailesini nasıl yok ederim diye, bun peşindesiniz.

NÜFUSUN YARISI İCRALIK OLDU

Ocak-Nisan döneminde karşılıksız çeklerdeki artık yüzde 78. Hapse girmeye sıraya girmişler. Hapishanelerde de yer yok. Geçen geldi bir grup, çekim karşılıksız çıktı, 6 milyon alacağım var alamıyorum, 1 milyon ödeyeceğim var ödeyemiyoruz, şimdi ben hapsa getireceğim. Türkiye’yi bu hale kim getirdi? Dış güçler mi yönetiyor bu ülkeyi? Protesto edilen senetlerde de aynı durum var. 482 bin 610 kişi son dönemde icraya verilen kişi sayısı. 2018 sonu itibariyle icra dairelerinde, biraz önce söylediğimiz 482 bin kişi hariç, 29 milyon 727 bin 512 belge var. Nüfusun yarının icrada işi var.

DİREKSİYONDA KİMSE YOK

Borç batağından bu vatandaşı kim kurtaracak? ‘Efenim Türkiye kötü yönetiliyor’ Hayır efendim, Türkiye yönetilmiyor. Dediler ki fiyatlarda yüzde 10 indirim yapacağız. Oldu mu? Olmadı. E ne yaptı damat gene devam ediyor. Belediye zabıtalarına görev verdiler fiyatlar indi mi diye. Ne oldu hiçbir şey olmadı, damat yine yerinde. Toptancıları suçladılar, bunlar teröristtir dediler, ne oldu fiyatlar? Düşmedi. İçişleri Bakanlığı denetleyin dedi. Ne oldu? Yine düşmedi. En son baktılar ki böyle olmuyor, biz TÜİK’teki bürokratı görevden alalım, oraya arkadaşımızı koyalım fiyatlar düşecek dediler. Yine düşmedi. Bir rüzgâra kapılmışız gidiyoruz. 82 milyon freni patlamış bir kamyondayız ve yokuş aşağı gidiyoruz. Direksiyonda kimse yok.

KÖPRÜ GEÇİŞİNDE NEDEN DOLAR GARANTİSİ VAR?

Türkiye’nin en büyük ihalelerini yandaşlarına dolarla verdi? Köprü geçişi dolar garantisi, yol geçişi dolar garantisi. Neden dolar kardeşin, Türk Lirası yok mu? Kim yaptı? Dış güçler mi? Kim yandaşlarının sözleşmelerine 123 milyar dolay olan projeleri devleti kefil etti? Kim döviz geliri olmayan şirketlere, ‘dövizle iş yapabilirsin’ dedi? Kim tarımı bitirdi? Kim milyarlarca dolar tarım ürünü ithal etti? Kim devletin silah fabrikasını Katar ordusuna sattı? Buna dur, yanlıştır, doğru değildir, bu devletin bir haysiyeti vardır demelisin. En kısa zamanda 23 Haziran’da sandığa giderek demelisin arkadaşım. Demelisin. 

MUHTARLAR SAFFET KIŞLA VE İSMAİL AKPINAR’I KUTLADIM

Papaz’ı neden bıraktılar? Papaz’dan sonra birini daha bıraktılar. Yakında Türkiye’ye dönecek diyor ve Trump, Erdoğan’a teşekkür ediyor. E Ak Parti’ye oy veren kardeşim TC.’nin bu hale düşmesine sen razı mısın?Umutsuz olmayacağız. Bu ülkenin farklı görüşlerde de olsa demokrat insanları var. Size bir örnek vereceğim. Çorum’un Büğet köyünden bir örnek vereceğim. O köyde 31 Mart’ta seçim yapılır. 2 muhtar adayı var. İsmail Akpınar 143 oy alır, Saffet kışla 145 oy alır. Ama bir süre sonra seçim kurlu der ki Saffet Kışla’ya sen 6 ay burada ikamet etmen lazımdı. 2 o eksik olana mazbatayı verdiler. Ama İsmail Akpınar diyor ki başkasının yaptığı muhtarlığı benim yapmam ahlaki değildir diyor. İki muhtarı da aradım. İkisine de şunu söyledim; siz TC parlamentosuna, YSK’nın, artı bu milletin hâkim ve savcılarına hiç kimsenin verdiği bir demokrasi örneği verdiniz. Sizi yürekten kutluyorum. O nedenle kimsenin umutsuz olmaya hakkı yoktur.

TATİLE GİDENLER SEÇİMDE DÖNMELİ

Bugün Ekrem Bey projelerini açıkladı. Gayet güzel. İstanbul’da yoksulluğu bitireceğim, İstanbul’u yeşile boğacağım, İstanbul’da yaşayıp da deniz görmeyen olmayacak diyor. Kazanan ben değil, 16 milyon İstanbullu kazanacak diyor. Tatile gidenlerin de bir an önce dönüp, oylarını kullanması lazım.”