Gündem

Mansur Yavaş hakkında iddialarda bulunan Necmettin Kesgin’e hapis

Yerel seçim sürecinde Mansur Yavaş hakkında ididalarda bulunan Necmettin Kesgin’e çocuklara ilişkin müstehcen görüntü bulundurmak suçundan üç yıl hapis cezası verildi.

31 Mart Yerel Seçimleri sürecinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında iddialarda bulunan ve sahte senet davası açılmasına neden olan Necmettin Kesgin hapis cezasına çarptırıldı. Kesgin çocuklara ilişkin müstehcen görüntü bulundurmak suçundan üç yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre Ankara 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen karar duruşmasında Kesgin, üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ceza ertelenmediği gibi paraya da çevrilmedi.

Yavaş’ın sesini kaydetmiş

Yavaş, avukatlık yaptığı dönemde iş insanı Necmettin Kesgin ile senet alış verişine girmişti. Kesgin, Mansur Yavaş’ın sesini gizlice kaydedip bilgisayara yükledi. Bilgisayarı daha sonra kız arkadaşına armağan etti. Kesgin’den ayrılan kız arkadaşı, dosyaları bulunca bilgisayarı Yavaş’a teslim etti. Yavaş, şikayetçi olunca soruşturma açıldı. Yapılan inceleme sonucu bilgisayarda çocuklara ilişkin müstehcen görüntüler çıktı.

31 Mart Yerel Seçimleri öncesi çok konuşulmuştu

Yavaş ve Kesgin arasındaki 600 bin dolarlık senetten kaynaklı itilaf, yerel seçimlerin yapıldığı 31 Mart’tan önce gündeme gelmişti. Kesgin’in 6 Kasım 2017’de Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’ne verdiği şikayet dilekçesi işleme kondu. Yavaş’a aynı senet üzerinden iki kez tahsilat yapmaya çalıştığı iddiasıyla görevi kötüye kullanma ve kişilerin huzur ve sükununu bozma suçlarından dava açılmıştı.