Gündem

Şule Çet’in düştüğü plazada keşif yapıldı

Ankara’da bir plazada şüpheli şekilde hayatını kaybeden Şule Çet’in ölümüyle ilgili davanın mahkeme heyeti, plazada keşif yaptı.

Ankara’da bir plazada şüpheli şekilde hayatını kaybeden Şule Çet’in ölümüyle ilgili davaya bakan mahkeme heyeti, söz konusu plazada keşif yaptı.

Plazanın 20. katında buluna ve olayın meydana geldiği ofise giden heyete tarafların avukatları eşlik etti. Sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın, güvenlik gerekçesiyle keşfe katılmasına izin verilmedi. 

BİLİRKİŞİLER KEŞFE KATILDI

Mahkeme başkanı ve üyeler, bir adli tıp uzmanı ve bir inşaat mühendisinden oluşan bilirkişi heyetiyle birlikte olay yerinde inceleme yaptı. Mahkeme başkanı, bilirkişilere olaya ilişkin sorular sordu.

Mahkeme heyeti, ayrıca Çet’in ölümünün üzerine olay yerine ilk gelen ekipte bulunan 10 Nisan Polis Karakolunda görevli polis memurunun da bilgisine başvurdu. 

Heyet, Şule Çet’in düştüğü yerde de incelemede bulunduktan sonra olay yerinden ayrıldı.

SANIKLAR KEŞİFTE HAZIR EDİLMEDİ

Çet’in ailesinin avukatı Onur Tatar, keşfin ardından basın açıklaması yaptı. Tatar, önceki celsede mahkeme heyetinden sanıkların keşif sırasında hazır bulundurulmasını istediklerini ancak güvenlik gerekçesiyle hazır edilmediklerini aktardı.

Tatar ayrıca şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara’nın orta yerinde, her türlü güvenlik tedbirinin alınmasının imkan dahilinde olduğu bir yerde iki sanığın güvenlik gerekçesiyle keşif mahalline getirilmemesi kabul edilebilir değil. Sanıkların güvenliği kadar bu ülkenin sokaklarında yürüyen her kadının güvenliği de hepimiz için önemlidir.”

EN ÖNEMLİ DELİL KAYIP

Tatar, Şule Çet’in üzerindeki iç çamaşırı ve kadın pedinin hala bulunamadığını ifade edenrek, tecavüz bulgusunu ispatlayabilecek en önemli delilin kaybolmasında ihmali olanlardan hesap sorulması çağrısında bulundu.

Tatar; mahkeme heyetinin, adli tıp uzmanları Prof. Dr. Çağlar Özdemir ve Prof. Dr. Hakan Kar’ın keşif esnasında işlemde bulunmalarına müsaade etmediğini aktararak, söz konusu uzmanların keşiften sonra inceleme yaptığını ve hazırlanacak raporu dosyaya sunacaklarını kaydetti.