Gündem

YSK gerekçeli kararı açıklamayı yine erteledi

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali ile ilgili kararını açıklaması bekleniyordu. Gelen son bilgilere göre kararın açıklanması ertelendi.

Gerekçeli kararın açıklanmasının sebebi olarak İstanbul’da seçimlerin iptali ve yenilenmesi kararını alan 7 YSK üyesinin yeni dayanaklar ileri sürmesi ve buna karşı seçimlerin iptal edilmemesini isteyen YSK Başkanı Sadi Güven dahil 4 üyenin yeni şerh metnini kaleme alması gösteriliyor.

31 Mart yerel seçimlerinin en tartışmalı şehri İstanbul olmuş ve AK Parti İstanbul’da 38 ilçedeki oyların yeniden sayımını istemişti.

YSK toplantısından sonra İstanbul kararının bu akşam belli olması bekleniyordu.

AK Parti Ankara’da da YSK’ya başvuruda bulunmuş ancak reddedilmişti. YSK mazbatayı Mansur Yavaş’a vermiş ve devir teslim töreni yapılmıştı.

İstanbul’da seçimlerin iptali kararından sonra şu ifadelere yer verilmişti:

“Bir kısım sandık kurullarının ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaliyle yenilenmesine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılmasına, kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir.”