Kültür Sanat

Dünyanın en çok okunan şiiri Orhan Veli’den: Anlatamıyorum!

Dünyanın en büyük şiir portalı Lyrikline en çok okunan şiirleri açıkladı. Orhan Veli’nin Anlatamıyorum şiiri dünyada en çok okunan ikinci şiir oldu.

Berlin Şiir Evi tarafından hazırlanan ve dünyanın en büyük şiir portalları arasında bulunan ‘Lyrikline’ internet sitesinin en çok okunan şair ve şiirleri açıklandı. Sitenin verilerine göre, dünyada en çok okunan şiirler şöyle:

İSVİÇRELİ ŞAİR HESSE İLK SIRADA

İsviçreli şair Hermann Hesse’nin “Stufen” şiiri dünyanın en çok okunan şiiri oldu. Onu Orhan Veli’nin “Anlatamıyorum” şiiri takip etti. Türkiye’de ilk sırada yer alan “Anlatamıyorum” şiirinin ardından en çok okunan Türk şiirleri arasında “Anlatamıyorum”un yanı sıra Orhan Veli’den “Hürriyete Doğru”, Behçet Necatigil’den “Sevgilerde”, Nazım Hikmet Ran’dan “Masalların Masalı”, Haydar Ergülen’den “İdiller Gazeli”, Orhan Veli’den “Denizi Özliyenler İçin” de yer aldı.

84 DİLDE AYRI EDİTÖRLERİ VAR

Lyrikline Türkiye Editörü şair Metin Celal, 84 dilde bin 375 şairin 12 bin 312 şiiri bulunan platformu ve Türk şiirine olan ilgiyi şöyle anlattı: Lyrikline’ın dünyanın en büyük şiir portalı. Şiirler, şairlerin kendi sesinden dinlenebiliyor. Sitede yer alan tüm şiirlerin ses kayıtları da bulunuyor. 84 dilde ayrı ayrı editörleri olan dünya çapında bir internet sitesi. Her ülke kendince katkıda bulunuyor, ben de Türkiye’den kendimce katkıda bulunmaya çalışıyorum.

UNESCO TARAFINDAN DESTEKLENİYOR

Lyrikline şairler için tüm dünyada tanınıp bilinme fırsatı sağlıyor. Site Berlin Şiir Festivali’ni düzenleyen Berlin Şiir Evi tarafından hazırlandı. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından da destekleniyor. İnternette yer alan şiirler bazen eksik ve hatalı olabiliyor. Genellikle internette şiirlerin tam ve orijinal versiyonlarına ulaşamıyoruz. Bozulmuş, yanlış yazılmış şiirler olabiliyor. Lyrikline’da böyle bir durum yok, hepsi orijinal, yazarından ve yayınevinden izin alınmış ona göre yayınlanmış eserler. Ayrıca o eserleri okurken dünya dillerine çevrilmiş hallerini de okumak mümkün. Türk şairlerin dışında birçok yabancı şairin de Türkçeye çevrilmiş şiirleri sitede yer alıyor.

TÜRK OKURLARIN İLGİSİ ARTIYOR

Şahsen ben yaşayan ve ölmüş şairler arasından Türkiye’yi doğru temsil edebilecek şairlerin yer almasını istiyorum. O yüzden de sayıyı çokça tutmuyoruz. Benim dışımda tabii ki Berlin Şiir Festivali’ne davet edilen Türk şairlerin de oraya gittiklerinde ses kayıtları alınıyor ve onların da yine çevirileri yayınlanıyor. Türk okurların ilgisi her geçen gün artıyor. Türkiye ilk 5 ülke arasında yer alıyor. 

ORHAN VELİ’NİN ŞİİRİ ATAK YAPTI

Orhan Veli’nin “Anlatamıyorum” şiirinin dünyada en çok okunan ikinci şiir olması şaşırtıcı bir sonuç. Bu tabii çok iyi bir sonuç. Ben önceki yıllarda katıldığımız toplantılardan dolayı Türkiye’nin üst sıralarda olduğunu biliyordum ama bu sene ilk defa Orhan Veli’nin şiiri öyle bir atak yaptı. ‘Anlatamıyorum’ şiirini hem Orhan Veli’nin kendi sesinden dinleyebiliyorsunuz hem yabancı dillerde çevirileri var. Sanıyorum bu da ilginin artmasına sebep oluyor. Diğer şairlerimiz de aynı şekilde ilgi görüyor.

ŞAİRİN KENDİ SESİNDEN OKUNUYOR

Çeviri şiirler okuduğumuz zaman şiirin gerçek dilindeki melodisini anlayamayız ancak şairin kendi sesinden dinlediğimiz zaman, o şiirin aslında nasıl okunması, nasıl hissedilmesi gerektiğini anlamak mümkün oluyor. Okurlar yabancı şairleri de dinlerse söylediğimi daha iyi anlayacaklar.

EN ÇOK ŞİİR OKUYAN ÜLKE ALMANYA

Bu yıl 20. yaşını kutlayan ve 179 ülkeden okuru bulunan Lyrikline’nın Haziran 2018 – Mayıs 2019’u kapsayan son istatistiğine göre, en çok şiir okuyan ülke Almanya olurken, onu ABD ve Türkiye izliyor. En çok şiir okunan ülkeler arasında sırasıyla Büyük Britanya, Sırbistan, Avusturya, İspanya, İsviçre, Rusya ve Fransa yer alırken, Burundi, Kenya, Nijerya, Belarus ve Letonya da en az şiir okunan ülkeler sıralamasında bulunuyor. Geçen yıl Türkiye’den 137 bin 587 tekil ziyaretçisi bulunan Lyrikline istatistiklerine bakıldığında, Türkiye’de son üç yılın okur sayısının istikrarlı bir şekilde arttığı görülüyor.

Anlatamıyorum 
(Moro Romantico)

Ağlasam sesimi duyar mısınız, 
Mısralarımda; 
Dokunabilir misiniz, 
Gözyaşlarıma, ellerinizle? 

Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel, 
Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu 
Bu derde düşmeden önce. 

Bir yer var, biliyorum; 
Her şeyi söylemek mümkün; 
Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum; 
Anlatamıyorum.