Otomobil

McLaren GT’nin örtüsü kaldırıldı

Mclaren yeni süper otomobili GT’yi tanıttı. 210 bin dolarlık fiyatıyla dikkat çeken GT, 3,2 saniyede 100 km, 9 saniyede 200 km hıza çıkabiliyor.

İngiliz otomobil üreticisi McLaren, yeni süper otomobili GT’yi tanıttı.

Bağlangıç fiyatı 210 bin dolar olan GT, hafif gövde ve çift turbolu güçlü V8 motoru ile fark yaratarak diğer McLaren’lerden sıyrılıyor. Hem uzun yol hem de spor bir araç olan GT, süper otomobil ruhuyla geliyor. Ultimate serisinde dengeleri değiştirebileceği düşünülen GT’nin 2020 yılında teslimata başlanacağı kesinleşti.

İngiliz şirketin geliştirmeye davam ettiği Speedtail modeliyle birçok özelliğini paylaşan GT, bütünüyle yeni bir müşteri hedefine de hitap ediyor. Zira diğer McLaren’ler, birer süper otomobil olarak konfor sunmuyordu. GT’de ise hem konfor hem de ultimate özellikler bir arada sunularak uzun yol kullanıcıları da tatmin edilecek.

MCLAREN GT; DAHA GÜÇLÜ DAHA HAFİF

Firma, GT’nin segmentindeki rakiplerine göre daha güçlü, daha çevik ve daha hafif olduğunu savunuyor.

Bagajın altında yer alan motor, daha önce 720S’de kullanılmış olan 4.0 litrelik çift turbo V8’in bir versiyonuyla karşımıza çıkıyor. Fakat bu kez daha dengeli bir güç için planlanmış durumda.

620 beygir güç ve 630 Nm tork üreten GT, 7 vitesli çift kavramalı şanzımana sahip. 3,2 saniye gibi bir sürede 100 km’ye çıkan GT, 9,0 saniyede de 200 km hıza ulaşıyor. Aracın en yüksek hızı ise saatte 325 km olarak açıklandı.

Araç içinde de özel bir tasarım uygulanan GT, ambiyans aydınlatması ve elektrokrom cam tavan gibi donanımlar kullanılmış. Bowers&Wilkins’in 12 hoparlörlü ses sistemi opsiyon olarak sunuluyor.

Süspansiyon sistemi ise 720S’deki gibi sensörlü bir sisteme sahip. Sistemdeki sensörler, yolun ilerisini algılayarak 2 milisaniyede süspansiyon ayarlarını değiştiriyor. Direksiyon sistemi ise 3 farklı modda (Comfort, Sport ve Track) kullanılabiliyor.