Sağlık

Sağlık Bakanlığı grip eylem planını yayınladı

Sağlık Bakanlığı, olası bir global grip salgınında ülke çapında izlenecek yol haritasını içeren bir eylem planı hazırladı.

Sağlık Bakanlığı, Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı adıyla grip eylem planı hazırladı.

SAĞLIK BAKANLIĞI OLASI BİR GRİP SALGINI İÇİN EYLEM PLANI HAZIRLADI

Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre, global çapta bir grip salgını gerçekleşmesi halinde hayata geçirilecek olan Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı’nın ayrıntıları Sağlık Bakanlığı tarafından şu şekilde verildi:

-Türkiye’de, bölgeler arasında yayılma hızını yavaşlatacak ve etkili bir aşı üretilene kadar zaman kazandıracak tedbirler alınacak.
-Hastalık nedeniyle devamsızlık ve iş gücü kayıpları göz önünde bulundurularak, gerekli durumlarda eğitime ara verilmesi ve iş yerlerinin kapatılması, Sağlık Bakanlığı’yla ilgili bakanlıklar arasında değerlendirilecek.
-Gerekli olursa seyahat kısıtlaması getirilecek.
-Seyyar hastaneler kurulacak.
-Salgın sürecinde, okullarda temizlik ihtiyacının karşılanması için personel istihdamı ve malzeme teminine destek verilecek.
-Eğitime ara verilmesi halinde, eğitimin uzaktan sürdürülmesi için gereken kararlar alınacak.
-Sağlık Bakanlığı’nın önerileri doğrultusunda grip aşısı uygulanacak.
-Öğrenciler ve eğitim kurumu görevlileri için, devamsızlık takip formu ya da grip nedeniyle devamsızlıkların raporlanacağı bir sistem geliştirilecek.
-Salgın sürecine özel tesislerle birlikte, malzemelerin emniyeti sağlanacak. Sınır güvenliği, mülteci akınları ve nüfus hareketliliği konusunda tedbir alınacak.