Teknoloji

Kerem Deveci rüzgarı enerjiye dönüştürdü

Kerem Deveci isimli genç mühendis rüzgar enerjisinden elektrik üreten bir proje geliştirdi.

İstanbul'daki metobüsler hem zaman kazandırıyor hem de elektrik enerjisi üretiyor. Kerem Deveci adındaki genç mühendis geliştiridği projeyle metrobüslerin rüzgarından enerji üretilmesini sağladı. İETT tarafından bir durak tahsis edilen genç mühendis durağı laboratuvar olarak kullanıyor.

Metrobüs duraklarına ve güzergahlarına yerleştirilecek olan bu sistem sayesinde 20 bin evin elektrik ihtiyacı karşılanmış olacak. Ayrıca geliştirilen bu sistemin sıcaklık, yer sarsıntıları, nem, karbon ayak izi, rüzgar ölçümü de yapması öngörülüyor.

KEREM DEVECİ KİMDİR?

1990 yılında Kadıköy'de dünyaya gelen Kerem Deveci İnşaat Mühendisi ve girişimcidir. Öğrencilik hayatı boyunca alternatif enerji kaynakları ve yenilenebilir enerji tribünleri hakkında çalışmalar yaptı, Enlil Dikey Eksenli Rüzgar Tribünü Projesini hayata geçirerek girişimcilik dünyasında yerini aldı.

Kerem Deveci, 2018 yılında Enlil Projesi ile başvurduğu “Mercedes-Benz Türk Start-Up” yarışması teknoloji alanında birincilik ödülününü aldı.  AB destekli dünyanın iklim problemleri konusundaki en büyük start-up yarışması olan “Climate Launchpad” adlı yarışmanın Türkiye ayağında Enlil finale kalan 3 projeden biri oldu. Deveci 2 Kasım 2018 yılında İskoçyanın başkenti Edinburg’da düzenlenen global finalde Urban Transitions alanında 1. oldu.