Teknoloji

Yerli ve Elektrikli Otomobil: Milat 1453

İstanbul Üniversitesi'nden bir ekip fikirleri icraata çevirdi ve çeşitli yarışmalarda derece alan Milat(MİlAT) 1453'ü geliştirdi.

Ekip 2014 yılnda TÜBİTAK'ın Alternatif Enerjili Araçlar Yarışı'nda Elektromobil kategorisinde birinci olarak "Türkiye’nin En Verimli %100 Milli Elektrikli Aracı" ödülünü kazandı.
Milat Sürüm-1'in bu başarısının ardından 3 yıl boyunca yapılan çalışmalarla hedefleri büyüten ekip hem verimli hem de ülkemizi alanında temsil edecek bir elektrikli otomobil için kolları sıvadı.

TAMAMEN MİLLİ BİR ARAÇ TASARLAMAK

Projedeki amaçlarını şöyle belirtiyorlar: "Elektrikli araçlar konusunda dünyadaki yenilikleri takip ederek, üniversite-sanayi işbirliği çerçevesinde, milli alt sistemler üreterek tamamen milli bir araç tasarlamak, geliştirmek ve elektrikli araçlar konusunda dışa bağımlılığı minimize etmek"

2018/01/27/millat.jpg

25 ŞEHİRLİK TÜRKİYE TURU TESTİ

25 şehirlik Türkiye turuyla yapılan testte toplam 4650 kilometre katedildi.Bu yolculuğun ilk bölümü olan İstanbul-Ankara arası tek şarj ile 7,2 TL gibi bir maliyetle tamamlanmış. Aradaki mesafe 400 kilometreden fazla ve ortalama 6 saat, bu verilerle seyahat bedavadan biraz daha pahalı!