Dünya

Boeing iflasın eşiğinde

Etiyopya ve Endonezya’da kazalardan sonra 737 Max tipi uçaklara dünya çapında uçuş yasağı getirilmesi Boeing’i iflasa sürükleyebilir.

Art arda yaşanan uçak kazalarından sonra birçok ülke 737 Max tipi uçaklarına hava sahalarını kapatmıştı. ABD’li uçak üreticisi Boeing, uçuşların durması sonucunda zor günler yaşıyor.

ÜLKELER BOEING’TEN TAZMİNAT TALEP EDEBİLİR

B737 Max’lerin uçuşlarını iptal eden şirketlerin, zararlarının karşılanmasını isteyerek tazminat talep etmeleri Boeing’i büyük zarara uğratabilir. Norveç hava yolu şirketi Norwegian Air, Etiyopya’da yaşanan kazanın ardından uçuşlarını iptal ettiği Boeing 737 Max 8 yolcu uçakları için üretici firmadan tazminat isteyeceklerini söylemişti.

KAZAYA SEBEP KONTROL YAZILIMI OLABİLİR

Boeing, Avrupalı rakibi Airbus’ı geride bırakmak için A321 model güncellemesine karşı geliştirdiği 737 Max modeli uçakta motoru daha etkin hale getirmek için daha büyük bir motor yaptıklarını belirtmişti. Geliştirilen yeni motor için  uçuş kontrol yazılımı üretilmişti. Söz konusu yazılım sisteminde otomatik pilot kontroldeyken diğer pilotlar müdahele edemiyor.

ETİYOPYALI PİLOTLAR KURS ALDI MI

Kazaya dair ihtimaller arasında uçuş kontrol yazılımındaki pilot kontrolünü devre dışı bırakan bu özellik en güçlü ihtimal olarak kabul ediliyor. Endonezya’da yaşanan kaza sonrası yeni yazılım özelliğiyle ilgili pilotlara kurs verilmişti ancak Etiyopya Havayolları pilotlarının bu kursları alıp almadığı bilinmiyor.