Dünya

KKTC ile Rum Kesimi arasında mobil barış: Cep telefonları kullanılabilecek

KKTC ile Rum Kesimi arasında Doğu Akdeniz’deki doğalgaz aramaları nedeniyle gerilim artarken mobil barış sağlandı. Cep telefonları artık Ada’nın her iki tarafında da kullanılabilecek.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Kıbrıs Rum Kesimi arasında Doğu Akdeniz’deki doğalgaz aramaları nedeniyle ipler gerilirken Ada’da barışı umutlandıran bir gelişme yaşandı. Kıbrıs’ın her iki yakasında aynı mobil hatlar kullanılamıyordu. Ancak iki taraf ilk kez uzlaştı ve mobil hatlar Ada’nın her iki tarafında da kullanıma açıldı. Anlaşmanın mimarları KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis oldu. KKTC Cumhurbaşkanlığı’ndan mobil barışla ilgili şu yazılı açıklama yapıldı:

İLK GÖRÜŞMEYİ İKİ LİDER YAPTI

Mobil hatların Kıbrıs’ın her iki tarafında kullanılabilmesiyle ilgili karar, iki liderin saat 12.45’te yaptığı telefon görüşmesiyle uygulamaya geçti.  Uygulamayı başlatan ilk görüşme, Kıbrıs Rum operatörüne bağlı cep telefonunun Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Kıbrıs Türk operatörüne bağlı cep telefonunu da Rum Lider Anastasiadis’in kullanmasıyla yapıldı.

AKINCI KATKI VERENLERİ KUTLADI

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da Kıbrıs’ta yıllardır mobil hatların adanın diğer kesimine geçildiğinde kullanılamaz hale geldiğini hatırlatarak, bunun her iki toplum için yarattığı sıkıntıların ortadan kalkması amacıyla yürütülen çalışmalara destek ve katkı veren tüm kurum, kuruluş ve bireyleri kutladı. Akıncı şunları söyledi:

ADA’DA KARŞILIKLI GÜVEN ARTTI

Bu konu son derece önemli bir hizmettir. Kıbrıs’ın her iki tarafına seyahat eden Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlar evleriyle her türlü iletişimi kaybetmekteydiler. Düşünün ki, dünyanın neresinde olursa olsun, en ücra köşeye bile gidilse iletişimin kopmadığı bir zaman, aynı ada toprağında sınırın bir tarafından diğer tarafına geçildiğinde bu iletişim imkanı yok olmaktaydı. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın bunun kabul edilebilir bir tarafı yoktu. İsviçre’de bir iletişim merkezi aracılığıyla da olsa, bu bağlantının kurulmuş olması son derece sevindiricidir. Umarım gelecekte böylesi aracı kurumlara ihtiyaç duyulmadan doğrudan iletişimin kurulabildiği günlere de ulaşabilelim. Bu konu uzun zaman aldı, belki güç oldu ama sonunda iyi oldu. Tüm Kıbrıs’ta yaşayanlara hayırlı olmasını dilerim. Bu başarılı sonuçtan esinlenerek daha başka alanlarda da her iki topluma yararlı olacak çözümleri geliştirebilmeyi temenni ederim. Kuşkusuz ana hedef, Kıbrıs’ta her iki tarafın da kabul edebileceği, siyasi eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşanabilecek ortak bir çözüm hedefine ulaşmak olmalıdır. Bu tür olumlu gelişmelerin aradaki güvenin artmasına da yardımcı olacağı kuşkusuzdur.” 

BM DE ANLAŞMADAN MEMNUN KALDI

Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü Sözcülüğü ise anlaşmadan memnun olduğunu duyurdu. BM’den yapılan açıklamada şöyle dendi: Mobil hatların adanın her yerinde kullanılabilmesine imkan sağlayacak uygulamanın hayata geçtiği duyurusu liderler tarafından yapıldı. Güven artırıcı bu adım, iki taraf arasında diyalog, güven ve iş birliğine katkı hedefiyle hayata geçti. İki lider, en kısa zamanda bir araya gelerek Kıbrıslıların günlük yaşamını daha da kolaylaştıracak yeni güven artırıcı önlemler üzerinde görüşme olasılığını değerlendiriyor.