Dünya

Venezuela’da yeni bir darbe girişimi önlendi

Venezuela’da yeni bir darbe girişiminin önlendiğini duyuran Devlet Başkanı Maduro, başka bir girişimde yanıtın sert olacağını ifade etti.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, başkent Caracas’taki devlet başkanlığı sarayı Miraflores’de düzenlenen bir etkinlikte, 23 – 24 Haziran için planlanan ve güvenlik birimlerinin engellediği darbe girişimine ilişkin açıklama yaptı.

Maduro, Venezuela halkına ve demokrasisine darbe yapmaya çalışan terörist bir grubun 14 aydır takip edildiğini ve yakalanarak hapse atıldığını söyledi.

“YAKALANANLAR ARASINDA İSRAİLLİLER DE VAR”

Darbecilerin ABD ve Kolombiya tarafından finanse edildiğini belirten Maduro, darbeciler arasında İsraillilerin de bulunduğuna dikkat çekti.

Darbecilerin, kendisine yönelik suikast ve ülkenin telefon ve internet altyapısına bombalı saldırı planladığını belirten Maduro, darbecilerin faşist bir grup olduğunu ifade etti.

Maduro; “Ortalığı kan gölüne çevirmeye çalışarak iktidara gelmeye çalışan katiller. Politika bu mudur? Onlara muhalif diyemem çünkü öldürmek, katletmek, etrafı bombalamak isteyen ancak katil, faşist ve terörist olarak adlandırılır.” şeklinde konuştu.

“DARBE GİRİŞİMİ OLURSA HÜKÜMET RADİKALLEŞİR”

Yeni bir darbe girişimi durumunda saldırılara karşılık verileceğini açıklayan Maduro, “Bir uyarı veya tehdit olarak algılamayın ama bir darbe girişimi olursa, ancak oligarşinin ve ülkenin tüm faşist kesimlerinin imtiyazları ile birlikte sona ereceği daha derin ve daha radikal bir devrim gelir. Faşist bir darbe girişimine, acımasız bir devrimci karşı saldırıyla cevap veririz ve halk dediğin de böyle olmalı.” ifadelerini kullandı.