Eğitim

YKS 2019 elektronik kayıt işlemi başladı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2019-YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra bir programa kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler için elektronik kayıt süreci başladı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan duyuruda, 2019-YKS yerleştirme sonuçlarının erken açıklanması dikkate alınarak, bir programa kayıt hakkı kazanan adayların elektronik kayıtlarının önceden belirlenen 19-21 Ağustos yerine, başvuru sürelerinin adayların lehine genişletilmesi amacıyla 16-21 Ağustos’a alınması kararı alındığı anımsatıldı. 

ELEKTRONİK KAYIT NEREDEN YAPILACAK?

Bu kapsamda 2019-YKS yerleştirmeleri sonucunda bir programa kayıt hakkı kazanan adaylar, 16-21 Ağustos tarihlerinde, ‘öğrenci dostu yeni YÖK’ün 2014-2015 öğretim yılından itibaren e-Devlet Kapısı üzerinden öğrencilerin hizmetine sunduğu elektronik kayıt (e-Kayıt) uygulaması ile kayıt işlemlerini üniversitelere gitmeden kolayca yapabilecek.

BU YAZIYA DİKKAT

Adayların “e-kayıt işlemlerinin başarıyla gerçekleştirildiğine” dair yazıyı ekranda görmeden sistemden çıkmamaları gerek. E-kayıt işlemi başarıyla tamamlanmadan sistemden çıkış yapan kişilerin kayıtları sistemde gözükmediğinden ders kayıt işlemlerinde sorun yaşanıyor.

İşlemi başarıyla tamamlayanlar, yerleştikleri üniversitelerin web sitelerinde duyurulacak tarihlerde yapılacak ders kayıt işlemleri için üniversitelere giderek, istenen belgeleri sunmaları gerek.

E-KAYIT SÜRESİ NE ZAMAN BİTİYOR?

e-Kayıt yaptırmak isteyen adaylar, YÖK’ün e-Devlet üzerinden sunduğu birçok hizmetin yer aldığı sayfada bulunan ‘Üniversite e-Kayıt’ uygulamasını tıklayarak, ‘https://www.turkiye.gov.tr/yok-universite-ekayit’ adresi üzerinden 21 Ağustos saat 23.59’a kadar elektronik kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecek. 

E-KAYIT UYGULAMASI NERELERDE GEÇERLİ?

Son yıllarda adaylar tarafından kayıtta en çok tercih edilen yöntem olan ‘e-Kayıt’ uygulaması, bütün devlet üniversitelerinde geçerli. Ayrıca uygulamayı hizmete sunan yaklaşık 50 vakıf üniversitesi de bulunuyor.