Otomobil

LPG’li araçlar kapalı otoparklara girebilecek

LPG’li araçların kapalı otoparklara girmesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yönetmelik taslağını hazırladı ve sektörün görüşüne sundu.

LPG’li araçların kapalı otoparklara girememesi sorunu yıllardır otomobil kullanıcılarının en fazla şikayetçi olduğu konulardan biriydi.

Geçtiğimiz aylarda konu yeniden gündeme geldi ve çalışmalar başlatıldı. Yönetmelik taslağına ilişkin görüşler 20 Mayıs tarihine kadar alınacak.

LPG’Li ARAÇLARLA İLGİLİ YÖNETMELİK TASLAĞI GÖRÜŞE SUNULDU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konu ile ilgili hazırladığı yönetmelik taslağını sektörün görüşüne sunduğunu açıkladı.

Yönetmelik taslağının içeriği şu şekilde:

  • ‘Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik’te yapılan değişiklikte, konutların yer aldığı binalar kapsam dışında bırakıldı.
  • Araçlar, girmeleri yasak olan kapalı otoparklara standartlara uymaları halinde girebilecek.
  • Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) 9881 numaralı ‘Araç park yerleri için kurallar’ standardında yer alan şartlara uyan otoparklar LPG’li araçları içeriye alabilecek.
  • Bu noktada TSE’den standarda uygunluk belgesi ile bölgedeki itfaiye teşkilatının iznini almaları kaydıyla LPG’li araçların girmesine ruhsat vermeye yetkili idarelerce izin verilebileceği ifade edildi.

Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) 9881 numaralı ‘Araç park yerleri için kurallar’ standardı

OTOPARKLARDA YAPILACAK DEĞİŞİKLİKLER

Ruhsat vermeye yetkili idareler, izin verilen otoparkların periyodik olarak denetimlerini yapmakla yükümlü olacak.

Bu otoparkların araç giriş kısmına, ‘idare izni’ ‘periyodik denetim bilgisi’ ile ‘TS 9881’e uygunluk işareti en az 70×50 ebatlarında, araçların görebileceği şekilde asılacak.

Bu otoparkları kullanacak araçlarda da, LPG dönüşümünün Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca belirlenen usul ve esaslar uygun olduğunu gösteren işaretlemeler aranacak.

İşaretler barkod veya QR kod şeklinde olabilecek. Uygun olmayan araçlar görevlilerce otoparka alınmayacak.