Otomobil

Trafik cezalarına indirim uygulaması

Araç plakasına kesilen trafik cezaları, yazıldıktan sonra 15 gün içerisinde ödenmesi halinde yüzde 25 oranında indirimli ödenebilecek.

Buna göre 15 gün içinde ödenmeyen cezalar indirimden yararlanamayacak. Trafik cezaları en çok park yasağı, kırmızı ışık ihlali, emniyet kemeri kullanmama gibi yasaklardan kesiliyor.

Yüzde 5 gecikme zammı!

İndirimden yararlanmak için cezanın kesildiği günden itibaren 15 gün içinde ödeme yapmak gerekiyor. Bu yolla örneğin, seyir halindeyken direksiyon başında cep telefonu kullanana kesilen 235 liralık cezayı 176 liraya düşürebilirsiniz. Geç ödemede ise aylık yüzde 5 gecikme zammı ilave ediliyor.

1 Ocak’tan sonra zamlı tarife

Direksiyonda cep telefonuyla konuşan ve kırmızı ışıkta geçen 235 lira, hız sınırını yüzde 10-30 aşan 235 lira, yüzde 30-50 aşan 488 lira, yüzde 50’den fazla aşan ise bin 2 lira ceza ödüyor. Yılbaşından sonra bu tutarlar daha da yükselecek. 1 Ocak’tan itibaren geçerli yeni tarife ise aralık ayının sonuna doğru belli olacak.

Trafik cezası nasıl sorgulanır?

Trafik cezası sorgulama seçeneklerinden en fazla tercih edilen, e-Devlet ile sorgulamadır. Sorgulama, turkiye.gov.tr internet sitesinden yapılır. Uygulamaya giriş; e-Devlet şifresi, T.C. kimlik kartı, mobil imza, e-İmza ve internet bankacılığı seçenekleri kullanılabilir. e-Devlet’e giriş yapıldıktan sonra, e-Hizmetler bağlantısından Emniyet Genel Müdürlüğü menüsü açılır. “Araç Plakasına Yazılan Ceza” sorgulama bağlantısı ile ceza öğrenilebilir.

Borç sorgulama ve ödeme

Emniyet Genel Müdürlüğü ile trafik cezası sorgulama; egm.gov.tr internet sitesi üzerinden yapılır. Ana sayfada yer alan ‘’Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme” bağlantısından ad, soyad ve T.C. kimlik numarası bilgileri ile son bir yılın cezaları sorgulanabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi ile trafik cezası sorgulama için ise; gib.gov.tr internet sitesine giriş yapılır. ‘’Borç Sorgulama ve Ödeme” bölümünden ‘’Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme” bağlantısı ile sorgulama gerçekleştirilebilir. Sorgulama yapıldıktan sonra, kredi kartı kullanılarak ödenebilir.

Trafik cezası sorgulama

Sorgulama seçenekleri; e-Devlet, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gelir İdaresi Başkanlığı internet siteleridir. Ödemeleri ise; e-Devlet ya da Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılabilir. Cezasını erken ödeyen sürücüler, yüzde 25 oranında indirimli ödeme imkanına sahip olurlar.

E-Devlet’ten, plakanıza yazılan bir ceza olup olmadığını kontrol edebilirsiniz;

https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama